کتاب «قلم اندازهای عاشقانه، تحلیل یکهزار سرمشق استاد غلامحسین امیرخانی» که حاصل سه سال تحقیق و کار پژوهشی کاوه تیموری بر سرمشق‌های استاد امیرخانی است، در خرداد ماه 1394 توسط نشر «نوآوران علم» چاپ و منتشر شده است.
 
تیموری پیش از این کتاب، دو اثر دیگر در مورد استاد غلامحسین امیرخانی تألیف کرده که عبارتند از «زندگی و آثار خوشنویسی استاد امیرخانی» و «راز خط در آثار غلام حسین امیرخانی». همچنین «راز نقاشیخط در آثار جلیل رسولی»، «رازهای خط و نقاشیخط در آثار رضا مافی» و «هنر خوشنویسی در مدرسه» نام شماری دیگر از کتاب‌های منتشر شده تیموری است.
 
«قلم اندازهای عاشقانه» جدیدترین کار پژوهشی کاوه تیموری است که به صورت نفیس با جلد گالینگور و روکش اعلا به زیور طبع آراسته و در 536 صفحه، با قطع رحلی روانه بازار کتاب شده است که استقبال اهالی خوشنویسی را در پی داشت.
 
تیموری درباره جدیدترین اثر خود با عنوان «قلم اندازهای عاشقانه» گفت: شیوه امیرخانی تأثیر بسزایی در شکوفایی و رونق خوشنویسی در عصر انقلاب اسلامی داشته است؛ به طوری‌که شماری از خوشنویسان نامدار معاصر اندوخته اصلی خود را از سرمشق‌های تازه و زنده ایشان در کلاس به‌دست آورده و با این سرمایه به خوشنویسان نام آوری تبدیل شده‌اند. بنابراین همواره این نیاز وجود داشت تا گامی برای شناخت هرچه بیشتر آثار استاد به جامعه عرضه شود.
 
وی با اشاره به دسترسی نداشتن بسیاری از علاقه‌مندان به تعلیمات حضوری استاد امیرخانی گفت: با توجه به تعطیلی کلاس‌های استاد از سال 1369 به بعد چندین نسل از شاگردان، از تعلیمات حضوری ایشان بی‌بهره مانده‌اند؛ بر این اساس با پیگیری قابل توجه در مدت سه سال تعدادی سرمشق از 52 خوشنویس دریافت شد. این موارد به شکل دقیق مورد توصیف و تحلیل قرار گرفت و با فصل‌بندی زمانی و در نظر داشتن وضعیت فنی و بصری در مجموعه کتاب جانمایی شد.
 
کتاب «قلم اندازهای عاشقانه» با نگاه کاملاً مثبت به کار استاد امیرخانی نگاشته شده و نقد منطقی آثار مندرج در آن می‌تواند گام بعدی باشد. این کتاب ضمن اینکه آیینه تمام نمایی از تلاش و پشتکار استاد امیرخانی را نشان می‌دهد، یک بسته آموزشی و تعلیمی جامع در حوزه هنر خوشنویسی نیز به شمار می‌آید؛ چراکه جزئیات مطرح شده در آن،نکات تعلیمی فراوانی نهفته است.
 
 
استاد محمود رهبران:
«در کتاب «قلم اندازهای عاشقانه» سرمشق‌ها و چلیپاهای منحصر به فردی دیده می‌شود. هر بار که کتاب را نگاه می‌کنم از زحمت و تلاش تدوین کننده آن قدردانی می‌کنم و از دیدن سرمشق‌ها و آثار کتاب لذّت می‌برم. معتقدم خوشنویسان و به‌ویژه کسانی که این شیوه را کار می‌کنند باید این کتاب را داشته باشند. در عین حال همیشه برای این کارهای بزرگ و مهم حاشیه‌هایی درست می‌شود، اما در مجموع کار ارزشمندی را محقق این کتاب به انجام رسانده است. من با چاپ کتاب، نوشتن از روی سرمشق‌های دهه 50 استاد امیرخانی را آغاز کرده‌ام و با مشق‌های روزانه آن را ادامه می‌دهم.»

قلم اندازهای عاشقانه


تماشا و دانلود فیلم معرفی کتاب «قلم اندازهای عاشقانه»
در برنامه «کتابنامه» از شبکه 4 سیما :
www.aparat.com/v/gTJkV


کتاب برای سفارشات بالای 15 جلد جهت شعب انجمن خوشنویسان و آموزشگاه های خوشنویسی با تخفیف ویژه ارائه می گردد.
همچنین، جهت خرید تکی و پستی کتاب از طریق سایت «کتابـــــــــنامه» می توانید اقدام کنید.


پی نوشت:
هر چند درخصوص جمله ای که از قول استاد امیرخانی درباره این کتاب در سایت انجمن خوشنویسان ایران منتشر شده بود ، ضمن اینکه آقای تیموری گفتند مساله حل شده است ؛ خود بنده از جهاتی به هر دو طرف حق می دهم.
سرمشق هایی که اساتید در کلاس تحریر می کنند غالبا با سرعت و بدون دقت کافی و با تکیه بر نکات خاص برای هنرجوی موردنظر نوشته می شوند و به همین دلیل اساتید اجازه انتشار سرمشق ها را به کسی نمی دهند و یا تأکید می کنند هرگونه انتشاری پس از گزینش و تایید خود استاد صورت گیرد. تا هم احیانا مطلبی به اشتباه به هنرجویان منتقل نشود و هم دست آویزی برای سوءاستفاده بدخواهان فراهم نشود.  انتخاب عنوان «قلم انداز» هم به همین دلیل می باشد.  طبیعی است گلایه استاد امیرخانی هم در این مورد بسیار بجاست.
اما از جهت دیگر، به نظر بنده آقای تیموری به نوعی ناچار بوده چون اگر این سرمشق ها از قبل به خود استاد ارائه می شد یا استاد اجازه انتشار کتاب را نمیداد و یا تعدادی از آنها را حذف می کرد.  آنچه آقای تیموری فراهم کرده یک گنجینه ارزشمند و یک یادگاری ماندگار برای آیندگان و یک مجموعه بسیار نفیس آموزشی است. حتی اگر استاد امیرخانی -به دلیل عدم هماهنگ کامل قبل از انتشار- قدری دلخور هم شده باشند باز تهیه و انتشار چنین کتابی بسیار ارزشمند است. البته مجددا عرض می کنم گویا آقای تیموری صحبتی با استاد داشته اند و دلخوری استاد رفع شده است.

استاد بختیاری یک زمانی گفتند یکی از ویژگی های استاد امیرخانی این است که در بدترین شرایط و با وجود خستگی زیاد هم اگر کسی از ایشان تقاضای خط کند معمولا می نویسند و دل کسی را نمی شکنند و افزودند استاد اینقدر خط فاخر و فوق العاده دارند که اگر چند خط بدون دقت و پایین تر از سطح خودشان هم بنویسند هیچ خللی در عظمت استاد امیرخانی ایجاد نمی شود.به نوبه ی خودم از زحمات و تلاش های آقای کاوه تیموری که ماحصل آن، کتاب های بسیار گرانبها و ارزشمند و ماندگار است تقدیر و تشکر میکنم و برای ایشان و استاد امیرخانی بزرگ ، عمر دراز با عزت و عافیت و توفیق روزافزون مسئلت دارم.