قصه عشق ایاز

مدتی پیش ذهنم درگیر فضاسازی ها استاد امیرخانی در قطعات خوشنویسی و ابزار استاد برای ترسیم کرسی ها بود (و هست). 
با استاد زنوزی که صحبت می کردم قدم قدری فراتر گذاشت و از فلسفه و معانی پنهان در فرم سازی ها و «تصویرگری» های استاد امیرخانی گفت و به عنوان مثال به تابلو «محمد (ص) ؛ نوبر باغ هفت چرخ کهن» استاد امیرخانی اشاره کردند و برخی از مفاهیم و مقاصدی که استاد امیرخانی در خلق این تابلو در نظر داشتند رو از زبان خود استاد نقل کردند.
در همین زمان بود که چشمم به کتاب «قصه عشق ایاز» (نگاهی به تصویرگری در آثار استاد امیرخانی) نوشته آقای سیدمحمدعلی میرمؤمنی (چاپ 1393 انتشارات آبان) افتاد. نویسنده ضمن بیان تفاوت «تصویرسازی» و «تصویرگری» با نگاهی تیزبین و موشکافانه و با ذهنی کنجکاو و ژرف نگر، تصویرگری استاد امیرخانی در 32 اثر این استاد بی نظیر رو مورد بررسی و موشکافی قرار داده و نیم نگاهی به نقد تذهیب آثار داشته است.
تابلو «محمد (ص) ؛ نوبر باغ هفت چرخ کهن» استاد امیرخانی رو من باب نمونه از این کتاب منتشر می کنم تا دوستان و علاقه مندان کتاب رو تهیه و مطالعه بفرمایند.
تصاویر رو دانلود کنید و بخونید:


قصه عشق ایاز

قصه عشق ایاز

تکمله: استاد زنوزی نکته ای رو درخصوص اثر فوق ذکر کرد که در نوشته ی آقای میرمؤمنی نیومده:  تعداد «محمد»ها 6 تا سمت راست، 6 تا سمت چپ، یکی در پایین و یکی در بالاست که جمعا 14 عدد به نیت 14 معصوم علیهم السلام است.

پی نوشت: کتاب ، علاوه بر محتوا ، صفحه آرایی زیبایی نیز داره اما ای کاش در قطع رحلی چاپ میشد تا هم خوانایی بهتری داشت هم جزئیات آثار به خوبی دیده میشد.  ریز بودن بیش از حد نوشته ها باعث اذیت چشم میشه. صحافی و جنس کاغذها هم میتونست بهتر باشه.
باید به آقای میرمؤمنی و دست اندرکاران و ناشر کتاب «قصه عشق ایاز» یک دست مریزاد و خداقوت جانانه گفت.

زحمت تهیه و ارسال کتاب رو دوست نازنینم آقای علیرضا نادری (9152444080) برای بنده کشیده بودند. عزیزانی که دسترسی به کتاب ندارند میتونند با ایشون تماس بگیرند و نسبت به تهیه کتاب اقدام کنند. (قیمت روی جلد: 25000 تومان / هزینه پستی که جداگانه محاسبه میشه)

علاوه بر کتاب فوق برای تهیه کتاب های کمیاب خوشنویسی نیز میتونید با آقای نادری در ارتباط باشید که لیست کتاب های موجود در فایل زیر قابل مشاهده است:

دانلود لیست کتاب های کمیاب هنری:
خوشنویسی، نقاشی، عکاسی


تذکر: تفاوت «تصویرسازی» و «تصویرگری» رو در نظر داشته باشیم. از فردا دچار تصنع و تکلف و ساخت فرم های عجیب و غریب نشیم.